19.04.2024.
Iedzīvotāju skaits, kuri ikdienā šķiro atkritumus ir strauji pieaudzis, kas skaidrojams ar pieejamākām iespējām šķirot atkritumus un izpratni par resursu atkārtotu izmantošanu. HAGBERG veiktās aptaujas rezultāti rāda, ka 89,4% no aptaujātajiem šķiro atkritumus, tomēr tikai 26,8% šķiro bioloģiski noārdāmos atkritumus (turpmāk tekstā - bio atkritumi. Aptaujas rezultāti kalpos kā pamats nākamajiem rīcības soļiem BIO atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma pilnveidē.
Kā iemeslu, kādēļ nešķiro atkritumus, iedzīvotāji norāda, ka pie mājas nav izvietots konteiners bio atkritumiem, šo iemeslu norādīja 42,8% jeb 555 respondenti. Nevēlēšanos šķirot bio atkritumus veicina arī nepatīkamās smakas iespējamība (32,6% jeb 422 respondenti) un vietas trūkums atsevišķam bio konteineram mājās (31,3% jeb 405 respondenti).
Ivars Lukaševičs, SIA HAGBERG vadītājs:
"Labā ziņa, ko no aptaujas rezultātiem redzam, ir ka iedzīvotāji ir aktīvi, atbildīgi un pārliecinošākais vairums ikdienā šķiro savus atkritumus. Tomēr mēs kā viens no namu pārvaldniekiem arī redzam, ka bio atkritumu šķirošana vēl ir pilnveidojama.
Lai arī motivācija šķirot bioloģiskos atkritumus var būt balstīta ekonomiskajā izdevīgumā, uz ko norāda aptaujas rezultāti, tomēr ir virkne praktisku iemeslu, kāpēc tikai ceturtā daļa iedzīvotāju šķiro bio atkritumus, pie kam liela daļa no šiem iedzīvotājiem dzīvo privātmājās un kompostē. Iedzīvotājus uztrauc ļoti praktiski un saprotami jautājumi - vai būs nepatīkamas smakas, ja nenotiks biežāka šo konteineru izvešana, vai tie netiks pietiekami bieži mazgāti, un ko vispār drīkst mest šajos konteineros?".
Respondenti arī norāda, ka būtu daudz motivētāki šķirot bio atkritumus, ja tiktu samazināta maksa par šo atkritumu savākšanu (48,4% jeb 627 respondenti), tiktu nodrošināta biežāka šo konteineru izvešana (36,5% jeb 473 respondenti) vai būtu nodrošināti speciāli maisi bio atkritumu savākšanas konteineram (29,6% jeb 384 respondenti). Liela daļa respondentu (20,2%) arī norāda, ka informācija pieejamība un kampaņas par bio atkritumu šķirošanu motivētu šķirot bio atkritumus. Un tikai 12,7% saka, ka viņus nekas nemotivēs šķirot bio atkritumus.
"Praktiski bio atkritumu konteiners nozīmē, ka visi atkritumi, kas bioloģiski sadalās, nonāk brūnajā konteinerā nevis sadzīves atkritumos, jo aptuveni puse no nešķirotiem sadzīves atkritumiem ir tieši pārtikas atkritumi, un tos atšķirojot, ietaupījums par sadzīves atkritumiem var būt ievērojams.
Arī rūpes par vidi un izpratne par tālāko sašķiroto atkritumu pārstrādi ir motivācija šķirot bio atkritumus. Piemēram, pārstrādājot bioloģiskos atkritumus, iegūst biogāzi, kas tiek izmantota elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai, tādējādi neizlietotā pārtika un tās atkritumi tiek pārvērsti noderīgos resursos," uzsver Ivars Lukaševičs, SIA HAGBERG vadītājs.
Ir vairāki būtiski šķirošanas pamatprincipi, kas atvieglo izpratni par to, kuri atkritumi ir izmetami brūnajā konteinerā, un tie būtu derīgi pārstrādei, tāpēc atgādinām, ka bio atkritumu jeb brūnajos konteineros drīkst izmest:
Bio atkritumus drīkst izmest papīra vai bioloģiski noārdāmo maisiņos.
Laikā no 18.marta līdz 3.aprīlim SIA HAGBERG aicināja iedzīvotājus piedalīties elektroniskā aptaujā sociālajos tīklos, mājas lapā un aplikācijā My HAGBERG, lai noskaidrotu, kas iedzīvotājus motivētu šķirot bio atkritumus un rastu labākos risinājumus iedzīvotājiem un veicinātu atkritumu šķirošanu.
Atgādinām, ka no šī gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana ir obligāta visā Latvijā. Šo atkritumu apsaimniekošanas tarifs ir 60% no nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas, tāpēc tā ir iespēja samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu.